خمس جهیزیه

خمس جهیزیه
Posted by: سیدعلی پاسخگو Category: احکام خمس, پرسش و پاسخ Tags: , , Comments: 0 0 Post Date: آذر ۱۰, ۱۳۹۷

خمس جهیزیه

💠 آیا جهیزیه  خمس دارد؟ 💠

▪▪▪▪▪

❇ دختری که چند سال مونده به ازدواجش آیا جهیزیه اش خمس داره ؟

🔷 آیت الله خامنه ای: اگرآنچه تهیه کرده اند مورد نیازشان است ودروقت لزوم نمی توانند آن را تهیه کنند وازدرآمد آن سال تهیه شده،خمس ندارد.

🔶 آیت الله سیستانی: اگر متعارف چنین باشد که انسان جهیزیه دخترش را در سالهاى متعدد تدریجاً تهیه کند ، و تهیه نکردن جهیزیه منافى شأنش باشد هر چند از جهت اینکه نتواند در وقتش تهیه کند ، اگر در بین سال از منافع آن سال مقدارى جهیزیه بخرد که از شأنش زیاد نباشد ، و عرفاً تهیه آن مقدار در یک سال جزء مصارف سالیانه متعارف او شمرده شود ، خمس آن را لازم نیست بدهد ، و اگر از شأنش زیاد باشد ، یا از منافع آن سال در سال بعد جهیزیه تهیه نماید ، باید خمس آن را بدهد .

♦ آیت الله مکارم شیرازی: در مواردى که تهیّه جهیزیّه معمول و مورد نیاز است (مثلا دختر در آستانه ازدواج است، یا تهیّه آن جز به صورت تدریجى میسّر نیست) خمس ندارد. در غیر این صورت، خمس آن واجب است. ولى چنانچه براى پرداخت خمس در زحمت باشید مجاز هستید خمس آن را به ذمّه بگیرید و هر زمان توانستید بپردازید.

🔶 آیت وحید خراسانی: اگر انسان در شهرى باشد که معمولا هر سال مقدارى از جهیزیه دختر را تهیّه مى کنند ، در صورتى که آن شخص نتواند در غیر این صورت جهیزیه را تهیّه کند و ندادن جهیزیه منافى شأن او باشد ، چنانچه در بین  سال از منافع آن سال جهیزیه بخرد ، خمس ندارد ، و اگر از منافع آن سال در سال بعد جهیزیه تهیّه نماید ، باید خمس آن را بدهد.

 

استفتاء‌از سایت مراجع عظام موجود در سایت اسک احکام

➖➖➖➖ ➖➖➖➖

سایت اسک احکام

مرجع تخصصی احکام

✅ رسانه تخصصی فقه واحکام

📡 http://t.me/ask_ahkam

📡 https://eitaa.com/ask_ahkam

به اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *