وقت نماز آیات

وقت نماز آیات
Posted by: سیدعلی پاسخگو Category: احکام نماز, پرسش و پاسخ Tags: , , , , , , , Comments: 0 0 Post Date: اسفند ۲, ۱۳۹۶

وقت نماز آیات

سؤال: وقت خواندن نماز آیات چه زمانی است؟


پاسخ:

 


۱٫ کُسوف (خورشید گرفتگی) و خُسوف (ماه گرفتگی):
از وقتی که خورشید یا ماه شروع به گرفتن می کند، انسان باید (صافی: می تواند) نماز آیات را بخواند و (امام، صافی: بنابر احتیاط واجب) باید به قدری تأخیر نیندازد که شروع به باز شدن کند.

 
آیات عظام: سبحانی، سیستانی و مکارم: وقت شروع نماز آیات برای کسوف و خسوف موقعی است که خورشید یا ماه شروع به گرفتن می کند و تا زمانی که کاملا باز نشده، ادامه دارد (مکارم، سیستانی: ولی مستحب است به قدری تأخیر نیندازد که شروع به باز شدن کند.

 
توجه: اگر خواندن نماز آیات را به قدری تأخیر بیندازد که آفتاب یا ماه شروع به باز شدن کند، باید [۱] نیت ادا و قضا نکند؛ ولی اگر بعد از باز شدن تمام آن، نماز بخواند باید نیت قضا نماید. [۲]

 
آیات عظام: سیستانی و صافی: اگر نماز آیات را تأخیر بیندازد که آفتاب یا ماه شروع به باز شدن کند، نیت ادا مانعی ندارد، ولی بعد از باز شدن تمام آن نماز قضا می شود.

 
۲٫ زلزله: موقعی که زلزله اتفاق می افتد انسان باید فورا نماز آیات را بخواند.

 
توجه: اگر کسی نماز آیات را بلافاصله نخواند، معصیت کرده و خواندن آن تا آخر عمر بر او واجب است و هر وقت بخواند، ادا است.

 
مکارم: انسان باید فوری و بلافاصله نماز آیات را بخواند و اگر نخواند، معصیت کرده و احتیاط مستحب آن است که تا آخر عمر هر وقت توانست، بخواند.

 
آیت الله سیستانی: در حوادثی که وقت آن وسعت ندارد – مانند: زلزله – باید فوری و بدون فاصله آن را بخواند؛ به نحوی که در نظر مردم تأخیر محسوب نشود و اگر تأخیر کرد، احتیاط مستحب آن است که بعدا بدون نیت ادا یا قضا بخواند.

 
۳٫ رعد و برق و بادهای زرد و سرخ و سیاه: موقعی که رعد و برق و بادهای زرد و سرخ و سیاه و مانند آن – که باعث ترس بیش تر مردم می شود، اتفاق می افتد؛ انسان باید فورا (سیستانی: بنابر احتیاط مستحب) نماز آیات بخواند.
————-
پی نوشت:
[۱]. بهجت: بنابر احتیاط واجب.
[۲]. توضیح المسائل ده مرجع، م ۱۴۹۶٫
>>> برگرفته از کتاب «رساله مصور»، ج ۲، ص ۳۰٫

——————

برگرفته ازسایت رهروان ولایت

به اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *